Vegyi anyagok szabályozása - uniós ügyek

Az Európai Unió vegyianyag-vonatkozású tevékenysége hazai kitekintéssel

Az Európai Bizottság a „Jólét bolygónk felélése nélkül” című, a 2020-ig tartó időszakra szóló általános uniós környezetvédelmi cselekvési programmal (hetedik környezetvédelmi cselekvési program) összhangban létrehozta a vegyi anyagok nyomon követésére szolgáló információs platformot, amely egy, a vegyianyag-kitettségre és toxicitásra vonatkozó átfogó tudásbázis. Ez az Európa-szerte végzett monitorozásokból származó adatokat összesíti és teszi elérhetővé keresési szűrők alkalmazásával az egyes vegyi anyagokra. Az EU hetedik környezetvédelmi cselekvési programja hosszú távú célként tűzi ki a nem toxikus környezeti állapot elérését, olyan intézkedések létrehozásával, amelyek segítségével minimális szintre csökkennek a vegyi anyagok által az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt jelentős mértékű kedvezőtlen hatások.

2019-ben készítette el az EU az Európai Zöld Megállapodást, egy szakpolitikákat és intézkedéseket tartalmazó programot, amellyel minden ágazatban megvalósítható a fenntarthatóság. Ennek keretében az Európai Bizottság 2020 októberében elfogadta „A vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia a toxikus anyagoktól mentes környezetért” címen közzétett átfogó vegyianyag-stratégiát, továbbá az ipari innovációt és a szennyezések megelőzését is prioritásai közé emeli. Az „Úton a szennyezőanyag-mentes levegő, víz és talaj felé” című cselekvési terv az emberi egészség és a környezet, az ökoszisztémák védelmét elősegítő célokat és intézkedéseket fogalmaz meg.

Az EU jelenleg egyrészről átfogó jogi szabályozás keretében (REACH, CLP), valamint vegyianyag-csoportokra vonatkozó egyedi szabályozásokkal (biocidok, peszticidek, gyógyszerek, kozmetikumok, endokrin diszruptorok) biztosítja az emberi egészség és a környezet hatékony, magas szintű védelmét. 

A magyar jogrendben a vegyi anyagok forgalomba hozatalának szabályozása alapvetően a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvénnyel valósul meg, amit az egyes ágazatokra vonatkozó, döntően az uniós jogrendből átültetett szabályozás egészít ki.

REACH

A CLP rendelet

Higany Stratégia és Higany rendelet

A POP rendelet

A RoHS rendelet

A PIC rendelet

A Mosószer rendelet

Termésnövelő anyagok

Növényvédő szerek

Biocidok