Vegyi anyagok szabályozása - PIC rendelet

A PIC rendelet

A veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról szóló 649/2012/EU rendelet (PIC) hajtja végre az Európai Unión belül. Az Egyezmény, így a PIC rendelet célja is a felelősség-megosztás és az együttműködés előmozdítása a veszélyes vegyi anyagok nemzetközi kereskedelmében, valamint az emberi egészség és a környezet védelme. A PIC rendelet egyik legfontosabb előírása, hogy az I. mellékletben felsorolt, az Unióban tilalom vagy súlyos korlátozás alatt álló vegyi anyagok (ipari vegyi anyagok, peszticidek, biocidek), illetve ilyen anyagokat tartalmazó bizonyos keverékek és áruk exportja esetén az exportőröknek kiviteli bejelentést kell tenniük, illetve adott esetben a kivitelhez az importáló ország kifejezett hozzájárulását kell kérni a tényleges kivitelt megelőzően. Míg a rendelet V. mellékletében felsorolt anyagok kiviteli tilalom alá esnek az Unióban.

A rendelet további előírása, hogy az EU-ban érvényes címkézési és csomagolási szabályokat kell alkalmazni minden, tehát nem csak az I. mellékletben felsorolt, veszélyes vegyi anyag és keverék kivitele során is, kivéve, ha ezek ellentétesek az importáló ország követelményeivel.

A csomagolási és címkézési kötelezettségeken túl, ha az 1907/2006/EK (REACH) rendelet 31. cikke alapján biztonsági adatlapot kell összeállítani az adott anyagra, vagy keverékre, akkor az adatlapot mellékelni szükséges a kivitel során.

A fenti kötelezettségek mellett az I. mellékletben felsorolt anyagok, valamint az ilyen anyagokat tartalmazó keverékek exportőreinek és importőreinek minden év első negyedévében tájékoztatást kell adniuk a kijelölt nemzeti hatóság számára az érintett anyagoknak a megelőző évben exportált, illetve importált mennyiségére vonatkozóan.

Mind a PIC Rendelet, mind a Rotterdami Egyezmény első helyi felelőse a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága. A PIC rendelettel kapcsolatos nemzeti hatósági feladatokat a 123/2019 (VI.12.) Korm. rendelet alapján a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Agrárminisztérium háttérintézményeként a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal látja el. A PIC rendelettel kapcsolatosan bővebb információ a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapjáról érhető el.

A Mosószer rendelet

Termésnövelő anyagok

Növényvédő szerek

Biocidok