Vegyi anyagok szabályozása - Mosószer rendelet

A Mosószer rendelet

A mosó- és tisztítószerek alkotói, a foszfátok lágyítják a kemény vizet, ezzel ugyan hatékonyabbá teszik a tisztítószereket, de amint a szennyvízzel együtt a tavakba vagy folyókba kerülnek, elősegítik az algásodást (eutrofizációt), amelynek következtében a halak és egyéb vízi élőlények nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez. A foszfát elsősorban a mezőgazdasági tevékenység során és a szennyvízbe került mosópor-származékokon keresztül kerül a felszíni vizekbe. A foszfátok helyettesítésére vagy mennyiségük csökkentésére a mosószerekben „foszfátpótló anyagokat” használnak. Napjainkban a leggyakrabban alkalmazott pótanyag a zeolit (nátrium-alumínium-szilikát), amely vízben oldhatatlan ásványi anyag.

A mosó- és tisztítószerekről szóló 648/2004/EK rendelet hivatott szabályozni ezek gyártását és felhasználását, ennek megfelelően pedig a mosó- és tisztítószerekben felhasznált egyes anyagokra vonatkozóan határértékeket állapít meg. Meghatározza továbbá a címkézési követelményeket, és korlátozza a felületaktív anyagok felhasználhatóságát biológiai lebonthatóságuk alapján.

A mosó- és tisztító szerekről szóló 648/2004/EK rendelet egyszer már módosításra került annak érdekében, hogy a mosó- és tisztítószerek foszfát- és foszforvegyület-tartalmát az algák túlzott elszaporodása (eutrofizáció), valamint a foszfáteltávolításos szennyvíztisztítási technológiák költségeinek csökkentése miatt korlátozzák. A módosítás eredményeképpen a 648/2004/EK rendeletnek a fogyasztói mosószerekben és az automata mosogatógépekhez való fogyasztói mosogatószerekben használt foszfátok és más foszforvegyületek tekintetében történő módosításáról szóló 259/2012/EU rendelet kötelezővé teszi a mosószerekben felhasznált illatanyagokra vonatkozó allergén jelleg feltüntetését is. A rendelet határértékeket állapít meg a mosó- és tisztítószerek összes foszfortartalmára vonatkozóan a mosógép típusa és a víz keménységi foka függvényében.

Eutrofizáció

2. kép Eutrofizáció

A vonatkozó uniós és hazai jogszabályok végrehajtásáért az Energiaügyi Minisztérium felelős. A 259/2012/EU végrehajtásáról szóló jogszabály, a mosó- és tisztítószerek forgalomba hozatalának feltételeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 329/2012. (XI. 16.) Korm.rendelet alapján a hatósági feladatokat a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a környezetvédelmi hatóságok közösen látják el.

Az Európai Bizottság 2019 nyarán megkezdte a 648/2004/EK rendelet felülvizsgálatát, amely jelenleg is folyamatban van.

Termésnövelő anyagok

Növényvédő szerek

Biocidok