Vegyi anyagok szabályozása - Termésnövelő anyagok

Termésnövelő anyagok

Termésnövelő anyagok alatt minden olyan, a tápanyag utánpótlására szolgáló terméket értünk, amely javítja a talaj szervesanyag- vagy tápanyagtartalmát, vízháztartását, szerkezetét, és ezáltal növeli növényeink terméshozamát, illetve zöldfelületét. A termésnövelő anyagok lehetnek engedélyköteles termésnövelő anyagok és Európai Közösségi műtrágyák (továbbiakban: EK műtrágyák).

A termésnövelő anyag gyűjtőnév sokféle terméket takar, jelenleg ide tartoznak a:

  • műtrágyák,
  • ásványi trágyák,
  • szerves trágyák,
  • komposztok,
  • gilisztahumuszok,
  • talaj- és növénykondicionáló készítmények,
  • termesztő közegek és
  • mikrobiológiai készítmények.

Az EK műtrágyák olyan termésnövelő anyagok, amelyek forgalomba hozatala és felhasználása nem kötött egyedi termék engedélyhez. Az EK megjelölésű műtrágyákról a 2003/2003/EK rendelet szól, melynek I. Melléklete tartalmazza az EK műtrágyák jegyzékét. Egy műtrágya külön engedélyezési eljárás nélkül EK műtrágyaként forgalomba hozható, amennyiben besorolható egy EK műtrágya típusba. Az EK műtrágyák előírásai között jelenleg nem szerepel előírás vagy határérték a toxikus elemekre, de ez az új termésnövelő anyagokra vonatkozó rendelet alkalmazását követően változik majd.

2019. július 16-án a 2019/1009/EU új uniós termésnövelő anyagokra vonatkozó rendelet lépett hatályba, mely a fentebb említett 2003/2003/EK rendelet helyébe lépett. Az új jogszabály 2022. július 16-ától kerül majd alkalmazásra, hatálya a termésnövelő anyagok legnagyobb részét, várhatóan több mint 90%-át felöleli majd, olyanokat is, amelyek eddig a nemzeti rendelkezés alapján engedélyköteles termékek voltak.

A rendelet meghatároz toxikus elemekre határértékeket, beleértve a foszforműtrágyák kadmium határértékét is, amely üdvözölendő, tekintve, hogy az EK műtrágyák vonatkozásában eddig nem kerültek megállapításra ilyen értékek. Bár a foszforműtrágyák kadmiumtartalmára vonatkozó maximális érték sajnos magasabb értékként került megállapításra, mint amilyet Magyarország várt, a környezet védelme érdekében cél lenne a megengedhető kadmiumtartalmat alacsony szinten tartani.

A vonatkozó uniós és hazai jogszabályok végrehajtásáért az Agrárminisztérium, a hatósági feladatok ellátásáért az Agrárminisztérium Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatala felelős.

Növényvédő szerek

Biocidok