Vegyi anyagok szabályozása - RoHS irányelv

A RoHS irányelv

Az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló 2002/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvet (Restriction of Hazardous Substances, RoHS-1) a 2011-ben elfogadott, az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló 2011/65/EU irányelv (RoHS-2) váltotta. A 2011/65/EU irányelv II. mellékletét módosította a 2015/863/EU irányelv (RoHS-3).

A RoHS irányelv célja az elektromos és elektronikus berendezésekben alkalmazott veszélyes anyagok alkalmazásának korlátozása, tekintettel arra, hogy azok a berendezések hulladékainak környezetvédelmi szempontból megfelelő hasznosításának akadályát képezik. A korlátozott anyagok között találjuk a kadmiumot, higanyt, ólmot, a 6-vegyértékű krómot, polibrómozott-bifenileket (PBB), polibrómozott bifenil-étereket (PBDE) és 4 ftalátot. Ezek az anyagok mind a foglalkozásukból eredően velük dolgozók részére, mind a környezetre veszélyt jelentenek.

Az Európai Bizottság egyeztetéseket folytat további anyagok korlátozás alá vonásáról (berillium, kobalt(II)-klorid és -szulfát, antimon-trioxid, indium-foszfid, közepes szénláncú klórozott paraffinok, nikkel (-szulfát és -szulfamát), tetrabróm-biszfenol-A), amik rendeletbe történő felvételéről a későbbiekben születik döntés.

A 2011/65/EU irányelvet a hazai jogba az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló 374/2012. (XII. 18.) Korm.rendelet ültette át. 

A RoHS gyakorlati alkalmazásáról bővebben itt tájékozódhat: https://www.rohsguide.com/

A RoHS irányelv hazai végrehajtásáért az Energiaügyi Minisztérium felelős. A RoHS által szabályozott anyagokat a REACH is lefedi.

Az elektromos és elektronikai berendezésekből származó hulladékok kérdéskörét a TIM hatáskörébe tartozó WEEE – Waste Electric and Electronic Equipment – irányelv (2012/19/EU) kezeli, mely szintén összhangban van a RoHS irányelvvel.

A Rendelet végrehajtásáért az Energiaügyi Minisztérium felelős, a hatósági feladatokat a piacfelügyeleti hatóság látja el.

A PIC rendelet

A Mosószer rendelet

Termésnövelő anyagok

Növényvédő szerek

Biocidok