Magyarország környezeti állapotáról - Vegyi anyagok szabályozása

Vegyi anyagok szabályozása

A magyar jogrendben a vegyi anyagok forgalomba hozatalának szabályozása alapvetően a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvénnyel valósul meg, amit az egyes ágazatokra vonatkozó szabályozás egészít ki.

A nemzetközi vegyianyag-vonatkozású egyezmények, valamint az egyes uniós és hazai jogszabályok három tárca felelősségi körébe tartoznak (részletesebben ld. Kiemelt szakterületek - Vegyi anyagok szabályozása):

  • a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága a Rotterdami Egyezményért, a kapcsolódó uniós PIC Rendeletért (649/2012/EU), valamint a biocidok szabályozásáért, továbbá a vegyi anyagok regisztrálását, értékelését, engedélyezését és korlátozását szabályozó uniós REACH (1907/2006/EK) rendelet mellett a vegyi anyagok osztályozásának, címkézésének és csomagolásának szabályait tartalmazó nemzetközi szabályozásért (GHS) és a megfelelő uniós CLP Rendeletért (1272/2008/EK);
  • az Energiaügyi Minisztérium Környezetügyért és Körforgásos Gazdaságért Felelős Államtitkársága a Stockholmi, Minamata, Bázeli és Genfi Egyezményekért, a SAICM folyamatért, valamint az uniós RoHS irányelvért, a Higany Rendeletért, POP Rendeletért és Mosószer Rendeletért;
  • az Agrárminisztérium Élelmiszerlánc-felügyeletért Felelős Államtitkársága a növényvédelmet (ideértve a növényvédő szereket) és termésnövelő anyagokat érintő nemzetközi, uniós és hazai feladatok ellátásáért felelős.

Körforgásos gazdaság

Mezőgazdaság

Közlekedés és környezet

Energiagazdálkodás

Hulladékgazdálkodás

Vízgazdálkodás

Természetvédelem, élővilág-védelem

Környezeti kármentesítés

Magyarország környezeti állapota – letölthető kiadványok