A környezetvédelem szervezeti felépítése és működése - területi hatóságok

Területi környezetvédelmi hatóságok

A jelenleg – főszabály szerint – megyei illetékességgel eljáró területi környezetvédelmi hatóságok korábban az alábbi szervezeti formákban működtek:

1990 – 2004. környezetvédelmi felügyelőségek

2005 – 2014. környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségek

2014 – 2015. környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőségek

2015 – 2017. megyei kormányhivatal területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságai

2017 –2020. megyei kormányhivatalok megyeszékhely szerinti járási hivatalai, mint területi környezetvédelmi hatóságok (kivétel Budapest főváros és Pest megye területe, ahol a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala).

A bekövetkezett szerkezetátalakítással egyidejűleg további jelentős változás, hogy – egyes speciális jogszabályban rögzített feladatot leszámítva – a területi környezetvédelmi hatóságok általánosságban megyei illetékességgel látják el feladataikat, vagyis a területi környezetvédelmi hatóságok száma 19-re bővült.

2020 – megyei kormányhivatalok területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóságai

2020. március 1. napjától a területi környezetvédelmi hatóságok – a 2017-ben rögzített illetékességi területük megtartása mellett – visszakerültek a megyei kormányhivatalokba.

A területi környezetvédelmi hatóság alaptevékenysége körében:

  • összegyűjti és az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer rendelkezésére bocsátja az annak működéséhez szükséges – feladatkörével összefüggő – adatokat, továbbá együttműködik más ellenőrző és információs rendszerekkel;

  • együttműködik a minisztériumokkal a nemzetközi feladatok végrehajtásában;

  • véleményezi a kiemelt térségekre és a megyékre készülő területfejlesztési koncepciókat és programokat, valamint területrendezési terveket, továbbá a településrendezési eszközöket;

  • hozzáférhetővé teszi a környezet állapotáról szerzett adatokat, és megfelelő tájékoztatást ad azokról;

  • részt vesz a környezeti szemléletformáló feladatok ellátásában.

A környezetvédelmi hatáskörben eljáró területi környezetvédelmi hatóság különös illetékességgel a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 71/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 3. mellékletében felsorolt esetekben jár el:

Terület alapján meghatározott különös illetékesség:

Területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság

Különös illetékességi terület

Veszprém Megyei Kormányhivatal

A Balaton vízfelülete és a Balaton parti településeknek a tó medrébe (jogi partvonalával határolt területébe) nyúló medréhez tartozó közigazgatási területe.

Ügytípus alapján meghatározott különös illetékesség:

Területi környezetvédelmi és természetvédelmi hatóság

Különös illetékességi ügytípus

Pest Megyei Kormányhivatal

A védelemben részesülő állatfajok egyedének tartására, hasznosítására, bemutatására irányuló eljárás során solymászmadarak esetében [a védett állatfajok védelmére, tartására, hasznosítására és bemutatására vonatkozó részletes szabályokról szóló 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 17. § (2) bekezdés a) pont; 19. § (3) bekezdés].

 

Eredetigazolás kiállítására vonatkozó eljárás [a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó nemzetközi és európai közösségi jogi aktusok végrehajtásának egyes szabályairól szóló
292/2008. (XII. 10.) Korm. rendelet
6. § (4) bekezdés a) pontja].

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal

A sajátos építményfajták körébe tartozó honvédelmi és katonai célú építményekkel, valamint a honvédelmi és katonai célú ingatlanokkal összefüggő környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági ügyek.

Baranya Megyei Kormányhivatal

Kiemelt létesítményekkel kapcsolatos környezetvédelmi hatósági ügyek [az atomenergia alkalmazása során a levegőbe és vízbe történő radioaktív kibocsátásokról és azok ellenőrzéséről szóló 15/2001. (VI. 6.) KöM rendelet 2. § i) pontja szerinti kiemelt létesítmények (atomerőmű, kísérleti és tanreaktor, uránbánya, radioaktív hulladéktároló, A-szintű izotóplaboratórium, kiégett fűtőelem-tároló)].


Járási környezetvédelmi hatóságok

Az önkormányzatok környezetvédelmi feladatköre

A jegyzők környezetvédelmi hatásköre

A környezetvédelemért felelős állami vezetők

Környezetvédelmi háttérintézmények

Környezetvédelmi szakhatóságok

Egyéb hazai környezetvédelmi intézmények

Regionális laboratóriumok

Európai környezetvédelmi intézmények