Már 100 helyszínen leadható a mezőgazdasági fóliahulladék

2022. október 20.

A magyar gazdák jelentős mennyiségben használnak fel műanyag-fóliákat (pl. sátorfóliát, talajtakaró-fóliát, takarmányfóliát) a növénytermesztés és az állattartás során, amelyből adódóan évente több mint 10 ezer tonna mennyiségben képződik ún. fóliahulladék (nem értve ide a hulladékká vált növényvédőszer csomagolásokat). A Kormány 2020 óta dolgozik azon, hogy a körforgásos gazdaság szellemében ez a típusú hulladék is újrahasznosításra kerülhessen. 2021-ben 100 darab speciális gyűjtőkonténer kihelyezése valósult meg az országban a hulladék képződéséhez közeli területeken.

Tekintettel arra, hogy az ország bizonyos térségeiben eredendően nagyobb mennyiségben képződik fóliahulladék, ezért vannak olyan települések, ahol célszerű volt több gyűjtőkonténert telepíteni, így az alábbi bontásban kerültek kihelyezésre: Acsalag (4), Derekegyház (8), Dör (2), Fehértó (2), Károlyháza (5), Kunsziget (10), Lébény(11), Hédervár (2), Máriakálnok (2), Maroslele (6), Medgyesegyháza (6), Mosonmagyaróvár(2), Mosonszentmiklós (2), Mosonszolnok (4), Nagykamarás (6), Osli (4), Rajka (2), Rábapordány (2), Sarród (4), Szeged (2), Tárnokréti (2), Tótkomlós (12).

agrofolia_traktoron.jpg

Egy magyar (Csatári Plast Kft.) szabadalom alapján pedig megoldódott az a technológiai probléma, amely hosszú ideig körülményessé és költségessé tette a fóliahulladékok megtisztítását, így azt is, hogy ezeket a hulladékokat gazdaságosan lehessen hasznosítani. A szabadalom képes arra, hogy piacképes másodnyersanyagokat, műanyagtermékeket (pl.: műanyag rekeszek, ládák, vödrök, palántaládák, alátétek, gyeprácsok, padozat elemek, hulladéktároló edények, stb.) alacsony ráfordítással, a fóliahulladék megtisztítása nélkül állítsák elő. A Csatári-féle technológia szerint gyártott termékek elnyerték a Környezetbarát Termék Védjegyet, ami többek között azt jelenti, hogy ezekben a termékekben található műanyag aránya legalább 80%-a műanyaghulladékból származik.

Ez idáig a lébényi fóliahasznosító üzembe beszállított és részben kezelt/hasznosított hulladék mennyisége hozzávetőlegesen 240 tonna. A lébényi feldolgozó üzem mellett hamarosan a tótkomlósi üzemben is megkezdődik a fóliahulladékok hasznosítása.

Forrás: kormany.hu https://kormany.hu/hirek/uj-korszak-a-mezogazdasagi-foliahulladekok-ujrahasznositasaban

Képek forrása: Fekete István