Környezetvédelmi finanszírozási rendszerek - LIFE

Life

 

A LIFE program

A LIFE (L’Instrument Financier pour l’Environnement) az Európai Unió pénzügyi eszköze, amelyet 1992-ben hoztak létre, és a mai napig az egyetlen uniós forrás, amely dedikáltan környezet- és természetvédelmi, valamint éghajlat-politikai célkitűzéseket támogat.

A 2021-2027-es költségvetési ciklusban négy alprogramban pályázható:

  1. Természet és biológiai sokféleség (Nature and Biodiversity, N&B)
  2. Körforgásos gazdaság és életminőség (Circular Economy and Quality of Life, CEQL)
  3. Az éghajlatváltozás mérséklése és alkalmazkodás (Climate change mitigation and adaptation, CLIMA)
  4. Tiszta energiára való átállás (Cleen Energy Transition, CET)

A LIFE program prioritásai:

  • Az uniós környezetvédelmi és klímacélok elérése:
  • fenntartható, körforgásos, költség- és erőforrás-hatékony,
  • alacsony CO2-kibocsátású és megújuló energiaforrásokon alapuló,
  • klímasemleges és az éghajlatváltozással szemben ellenálló

gazdaságra való átállás elősegítése;

  • A környezet védelme, állapotának javítása
  • A természet védelme és a biológiai sokféleség csökkenésének, valamint az ökoszisztémák pusztulásának megállítása, visszafordítása (pl. a Natura 2000 hálózat fejlesztésével)
  • Számszerűen kimutatható, reális eredmények elérése és uniós szinten hozzáadott érték teremtése
  • Piacképes, “close to market” megoldások, amelyeken keresztül mind a nagy- és kisvállalkozások, mind a kormányzati és civil szervezetek ösztönözhetők a tudományos élet környezet- és energiahatékony, innovatív ötleteinek megvalósítására

A LIFE program az alábbiak révén segíti az EU-t az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) célkitűzéseinek elérésében:

  • az EU igazságos és virágzó társadalmának kialakítása modern, erőforrás-hatékony és versenyképes gazdasággal, 2050-re nulla nettó kibocsátással, és ahol a gazdasági növekedés elkülönül az erőforrás-felhasználástól;
  • a természet védelme, megőrzése és javítása az egész kontinensen;
  • a polgárok egészségének és jólétének védelme a környezettel és az éghajlattal kapcsolatos hatásokkal szemben.

A LIFE programot jelenleg az Európai Éghajlat-politikai, Infrastrukturális és Környezetvédelmi Végrehajtó Ügynökség (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency, CINEA) irányítja. Honlapja: https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life_en

Milyen projekteket támogat a LIFE?

A LIFE program általában olyan átfogó projekteket támogat, amelyek több uniós tagállamot érintve valósulnak meg, vagy mutatnak irányt a közös környezetvédelmi és klímacélok megvalósításához hosszú távon fenntartható, jelentős eredményekkel, piaci megtérüléssel. A programban olyan új, innovatív megoldások és bevált gyakorlatok támogathatók, amelyek az EU és hazánk környezet-, természet- és éghajlatvédelmi politikájának megvalósításában példamutatók, és uniós szinten is hozzáadott értéket képviselnek, megfelelnek az uniós és magyar jogszabályoknak, pénzügyileg-technikailag koherensek, költséghatékonyak, továbbá végrehajtásuk átlátható,  igazolt és megbízható.

Kettős finanszírozású projektelemek nem támogathatók, és kizáró tényező, ha a projekt nagyméretű infrastruktúra kialakítására vagy elsődlegesen kutatási tevékenységre irányul.

1992 óta több mint 5500 sikeres projektet támogatott a program annak érdekében, hogy a tagállamok által közösen kitűzött környezetvédelmi célok a köz- és magánszféra aktív együttműködésével valósulhassanak meg.

A LIFE program 2007-ben részben átalakult, és 2013-ig “LIFE+” program néven valósult meg. A 2014-2020 közötti európai uniós költségvetési időszakra vonatkozóan az 1293/2013/EU rendelet, majd újabb változtatásokat követően a 2021-2027 közötti időszakra a 783/2021/EU rendelet hatályos. A 2021 és 2024 közötti időszakra a C(2021) munkaprogram, a 2025-2027 közötti időszakra pedig a  érvényes (Multi-Annual Work Programmes, MAWP):

https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/life/wp-call/2021-2024/wp_life-2021-2024_en.pdf

Magyarország 2001 óta vesz részt a LIFE programban. Az elmúlt két évtizedben számos természet- és környezetvédelmi, valamint éghajlat-politikai projektünket támogatta az EU, és ezek közül hét “Best”, kettő természetvédelmi projekt pedig “Best of the Best” címet nyert el.

A LIFE program költségvetési kerete

Az Európai Bizottság a LIFE program eddigi eredményességére tekintettel a 2014-2020-as költségvetési időszakra mintegy 3,4 milliárd eurót, a 2021-2027-es időszakra pedig 5,4 milliárd euró pályázati összeget különített el a nyertes projektek támogatására. 2024-ben 571 millió euró a LIFE program éves keretösszege.

Az uniós társfinanszírozás aránya a CEQL és a CLIMA alprogram esetében legfeljebb 60%, egyes természetvédelmi pályázatok esetében maximum 75%, a CET alprogramban pedig maximum 95%.

2021 és 2027 között a CEQL alprogram 1345 millió euróval gazdálkodhat, amelyből 2024-re 79,5 millió euró jut a hagyományos és 50 millió euró az integrált projektekre. Előbbiből 6,5 millió eurót különítettek el a “Környezetvédelmi irányítás és tájékoztatás” (ENV-GOV) projektekre.

Kik és mivel pályázhatnak?

A LIFE program felhívásaira pályázhat:

  • az Európai Unió tagállamaiban vagy azokhoz kötődően bejegyzett tengeren túli állami vagy magánjogi személy;
  • a LIFE programhoz társult harmadik ország;
  • uniós jog vagy bármely nemzetközi szervezet alapján létrehozott jogi személy.

A LIFE program keretében mind köz-, mind magánszervezetek támogathatók a lehető legszélesebb körben. A programban bármely, az EU-ban bejegyzett jogi személy pályázhat.

  • közszféra: pl. önkormányzatok, nemzeti parkok, kormányzati- és háttérintézmények, stb.;
  • magánszféra: pl. nemzeti és nemzetközi gazdasági társaságok, kis- és középvállalkozások (kkv), kutatási és fejlesztési intézmények, (nem modellváltó) egyetemek, alapítványok, egyesületek, képzési intézmények, stb.

Kivételesen jogosultak lehetnek a részvételre a LIFE programhoz nem társult harmadik országban letelepedett jogi személyek, ha az adott projekt céljainak eléréséhez az EU-ban végrehajtott beavatkozások hatékonyságának biztosítása érdekében az szükséges, és vállalják a részvételük költségeit.

Természetes személyek a LIFE felhívásokra nem pályázhatnak.

A programon belül hagyományos és nem hagyományos projektek támogatására lehet pályázni.

A hagyományos projektek (Standard Action Project, SAP) közé tartoznak az alábbiak:

  • Kísérleti projektek: korábban, vagy máshol még nem alkalmazott vagy vizsgált technikát vagy módszert alkalmazó projektek, amelyek környezeti és éghajlati előnyökkel járhatnak a jelenlegi bevált gyakorlatokkal összehasonlítva, és amelyek a továbbiakban hasonló helyzetben szélesebb körben alkalmazhatók.
  • Demonstrációs projektek: konkrét, például földrajzi, ökológiai vagy társadalmi-gazdasági összefüggéseiben új vagy ismeretlen cselekvéseket, módszertanokat vagy megközelítéseket a gyakorlatban létrehozó, vizsgáló, értékelő és terjesztő projektek, amelyek hasonló körülmények között máshol is alkalmazhatók.
  • Bevált gyakorlati projektek: a projekt sajátos körülményeit figyelembe véve megfelelő, költséghatékony és korszerű technikákat, módszereket és megközelítéseket alkalmazó projektek.
  • Tájékoztató, szemléletformáló, tudatosságnövelő és terjesztési projektek: a LIFE alprogramjainak megfelelően történő tájékoztatás, információterjesztés, szemléletforrmálás és tudatosságnövelés támogatására irányuló projektek.

A nem hagyományos projektek közé tartoznak az alábbiak:

  • Stratégiai integrált projektek (SIP): nagy területeket érintően (regionális, multiregionális, nemzeti vagy transznacionális szinten) hajtanak végre uniós jogszabályok által előírt, más uniós jogi aktusok alapján vagy tagállami hatóságok által kidolgozott környezetvédelmi, természetvédelmi vagy éghajlatvédelmi terveket, stratégiákat.
  • Technikai segítségnyújtási (Technical Assistance, TA) projektek: ezen pályázatok révén pénzügyi támogatás nyújtható az integrált projektek előkészítésében való segítség céljából, valamint különösen annak biztosítása céljából, hogy e projektek megfeleljenek a LIFE program ütemezési, technikai és pénzügyi követelményeinek.
  • Kapacitásépítést célzó (Capacity Building, CB) projektek: pénzügyi támogatás nyújtható a tagállamok kapacitásépítéséhez szükséges tevékenységekhez annak érdekében, hogy lehetővé váljon a LIFE programban történő hatékonyabb részvételük. Ezeken csak a kirendelt tagállami szervek vehetnek részt, és csak az aktuálisan meghatározott, hátrányosabb helyzetű országokban.
  • Előkészítő projektek: a Bizottság által meghatározott olyan projektek, amelyek az EU környezet-, természetvédelmi és éghajlat-politikájának, jogalkotásának végrehajtását, fejlesztését célozzák.

Körforgásos gazdaság és életminőség (CEQL) alprogram

Az alprogram a 2021-2027-es költségvetési időszak kezdete óta biztosít támogatást a nyertes környezetvédelmi pályázatoknak. A 2014-2020-as időszakban a LIFE program még csak két külön költségvetéssel rendelkező alprogramból állt, amelyek keretében elindult projektek áthúzódtak a 2021-2027-es költségvetési időszakra is. Ezért jelenleg párhuzamosan folyik a korábbi két és a jelenlegi négy alprogram futó projektjeinek megvalósítása.

Az alprogramok, valamint az egyes szakterületek közötti szinergiák felmutatása előnyt jelent a pályázatok elbírálásánál, ezért amennyiben releváns, mindenképp érdemes ezeket hangsúlyozni a pályázatban. Ugyanakkor minden esetben egy alprogramhoz kötődően szükséges benyújtani a pályázatot, és azon belül felmutatni és részletezni a kisebb hangsúllyal bíró szinergiákat.

A CEQL alprogramban nyolc kiemelt területen pályázhatnak az érdeklődők:

  1. körforgásos gazdaság és hulladék
  2. zajterhelés
  3. vegyi anyagok
  4. új európai Bauhaus (NEB)
  5. talaj
  6. víz
  7. levegő
  8. környezetvédelmi irányítás és tájékoztatás (ENV-GOV)

A nyolcadik terület külön költségvetéssel rendelkezik az alprogramon belül, és bármelyik preferált környezetvédelmi (1-7.) témakörben pályázható.

A felsorolt tématerületek között a negyediket érdemes még kiemelni, mivel ez viszonylag új a hagyományos környezetvédelmi témák között. Az új európai Bauhaus (New European Bauhaus, NEB) elsősorban az új épületek környezeti hatásainak csökkentése révén kerül előtérbe. Az ezzel kapcsolatos kezdeményezést 2021 januárjában indította el a Bizottság, egy olyan környezetvédelmi, gazdasági és kulturális NEB projektet, amely a tervezést, a fenntarthatóságot, a hozzáférhetőséget és a megfizethetőséget kívánja ötvözni az európai zöld megállapodás (Green Deal) megvalósítása érdekében. Idetartoznak

  • az új épületek környezeti hatásainak holisztikus csökkentésére összpontosító pályázatok;
  • a körforgásos városrészekre vonatkozó pályázatok, amelyek körforgásos értékláncok létrehozását foglalják magukban a városi gazdaságok fellendítése érdekében, miközben városi és területi regenerációt eredményeznek;
  • a biológiai sokféleség fenntartására vagy helyreállítására irányuló pályázatok, amelyek hozzájárulnak a NEB kezdeményezés megvalósításához, ami magában foglalhatja például az épületek energetikai szigetelésének “biodiverzitás-barát” gyakorlata bemutatását, a vadon élő állatokat figyelembe vevő épületek innovatív építészeti megközelítéseit, stb.

A CEQL alprogram hagyományos projektjeinek (ENV-SAP) átlagos jellemzői:

  • konzorcium:1-5 partner;
  • teljes költségvetés: 2-10 millió euró;
  • átlagos időtartam: 2-5 év;
  • intenzitás: legfeljebb 60%.

A CEQL alprogram hagyományos projektjeinek pályázati felhívásai elérhetők az alábbi oldalakon:

https://cinea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals/standard-action-projects-saps-circular-economy-and-quality-life-environment_en

https://cinea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals/standard-action-projects-saps-circular-economy-and-quality-life-governance_en

A CEQL alprogram integrált projektjeinek (ENV-SIP) átlagos jellemzői:

  • konzorcium:5-10 partner;
  • teljes költségvetés: 5-10 millió euró;
  • átlagos időtartam: 5-10 év;
  • intenzitás: legfeljebb 60%.

A CEQL alprogram integrált projektjeinek pályázati felhívása elérhető az alábbi oldalon:

https://cinea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals/strategic-integrated-projects-sip-environment_en

A pályázatok benyújtása

A pályázatokat a “Funding & tender opportunities” portálon keresztül lehet benyújtani angol nyelven, és az Európai Bizottság bírálja el. A pályázati felhívások minden évben áprilisban jelennek meg az alábbi honlapon: https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life_en

Az aktuális pályázati lehetőségekről további részletekkel szolgálnak a pályázatok megjelenéséhez kötődően szervezett nemzetközi online (2024. április 23-25.) és a személyes részvételű, tagállami információs napok (Budapest, 2024. május 22.). Ezek utólag is megtekinthetők a https://cinea.ec.europa.eu/news-events/events/eulife24-info-days-2024-04-23_en oldalon, valamint a hazai információs napon elhangzott részletek és előadások a https://termeszetvedelem.hu/life-informacios-nap-2024/ oldalon.

A CEQL alprogram hagyományos (ENV-SAP) pályázatait egykörös pályázati rendszerben kell benyújtani a “Funding & tender opportunities” portálon. Ennek határideje idén 2024. szeptember 19.. Az integrált (ENV-SIP) projektek kétlépcsős eljárásban nyújthatók be: 2024. szeptember 5-ig egy összefoglaló, 2025. március 6-ig a teljes pályázati dokumentáció. A benyújtás minden dátum esetében 17:00 (CET) időpontot jelent.

A pályázat benyújtása előtt a pályázónak lehetősége van szándéknyilatkozatot (co-financing declaration) kérni az önerő költségvetési támogatásáról. A nyilatkozat megléte nem feltétele a pályázat benyújtásának, de előnyt jelenthet az értékelés során a CINEA bizottságánál. A nyilatkozat kiállítása nem jelent kötelezettségvállalást, és nem jelenti azt, hogy a pályázatokat az Európai Bizottság támogatni fogja. A 2024. évi pályázatokról 2025 tavaszán várható döntés.

A társfinanszírozási szándéknyilatkozat igénylésének módja és határideje:

  • A kérelmet az Energiaügyi Minisztérium (EM) Környezetfejlesztési és -stratégiai Főosztályának címezve kell megküldeni a lifeenvironment [at] em.gov.hu e-mail címre 2024. augusztus 26-ig magyar nyelven.
  • A kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:
  • a CEQL alprogramban benyújtani kívánt pályázat rövid (max. 2 oldal) összefoglalása (a pályázat célja, tartalma, várható eredménye, időtávja, résztvevő partnerei);
  • a pályázat teljes költségvetése, az igényelt közvetlen uniós támogatás összege, a kérelmet benyújtó partnerre jutó uniós támogatás és saját forrás összege, valamint az igényelt önerő-támogatás összege;
  • a kérelmező szervezet adatai (a kérelmező neve, székhelye, adószáma, képviseletre jogosultja).

A kérelemről szóló döntésről az érintett főosztály e-mailen értesíti a pályázót. Az így jóváhagyott szándéknyilatkozat csatolható a pályázat benyújtásakor, de annak nem kötelező melléklete.

Hazai önerő-támogatás

Az uniós társfinanszírozás aránya a CEQL alprogram esetében legfeljebb 60%. A fennmaradó önerőre a CEQL alprogram esetében állami támogatás kérhető az 1149/2024. (V. 23.) Kormányhatározat alapján. A kormányhatározat alapján az EM az adott költségvetési évre rendelkezésre álló keretösszeg erejéig ítélhet meg önerő-támogatási összeget.

További önerő-támogatási lehetőséget nyújt a KTM alábbi felhívása:

https://www.palyazat.gov.hu/programok/kozvetlen-unios-programok

Elérhetőségek

Kérdés esetén, valamint a pályázatok benyújtása előtt lehetőség van konzultációra a nemzeti kapcsolattartókkal (NCP-k). A CEQL alprogram nemzeti kapcsolattartójának elérhetőségei:

Dr. Gazdagné Rózsa Enikő

e-mail: eniko.rozsa.gazdagne [at] em.gov.hu

lifeenvironment [at] em.gov.hu

+36 1 795 1710

A LIFE programmal kapcsolatos további információk az alábbi oldalakon találhatók:

https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life_en

https://cinea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals_en

https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life/life-support-applicants_en

https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life/circular-economy-and-quality-life_en

https://cinea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals/standard-action-projects-saps-circular-economy-and-quality-life-governance_en

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/e…

 

 


Széchenyi 2020 fejlesztési program

További hazai pályázati lehetőségek

Környezeti célú uniós támogatási alapok