Környezetvédelmi finanszírozási rendszerek - uniós támogatási alapok

Környezeti célú uniós támogatási alapok

Az EU a tagállami kormányokkal együttműködve tisztán és világosan fogalmazott meg fejlesztési célokat 2020-ig az európai uniós környezetvédelmi politika részére, az ezt követő időszakra (2050-ig) pedig további elérendő célokat tűzött ki.

A célkitűzések eléréséhez az EU egy szigorúan szabályozott támogatási rendszert működtet, amely többek között az alábbi területekre terjed ki:

  • regionális és városfejlesztés;
  • mezőgazdaság és vidékfejlesztés;
  • tengerügyi és halászati politika;
  • kutatás és innováció.

A támogatások nagy arányban a következő pénzalapokból valósulnak meg:

  • Európai Regionális Fejlesztési Alap (regionális és városfejlesztés);
  • Kohéziós Alap (a kevésbé fejlett régiók gazdasági konvergenciája);
  • Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap;
  • Európai Tengerügyi és Halászati Alap.

Léteznek további pénzforrások is, amelyeket az EU közvetlenül kezel, és a következő formában biztosítja ezekből a pénzügyi fedezetet:

  • támogatás az uniós szakpolitikákhoz kapcsolódó projektek megvalósítására;
  • szerződések, amelyeket az EU intézményeinek működéséhez szükséges szolgáltatások, áruk és építési beruházások megvalósítása érdekében kötnek.

A finanszírozásokat igényelhetik kis- és középméretű vállalkozások, mezőgazdasági termelők. A tevékenységek az unió támogatásával, azonban a tagállamok által irányítva valósulnak meg.

Finanszírozási források keresésében a következő honlap nyújthat segítséget vállalkozásának:

https://europa.eu/youreurope/business/finance-funding/getting-funding/access-finance/index_hu.htm

A nem kormányzati és civil szervezetek is jogosultak támogatás igénylésére, abban az esetben, ha szakpolitikai területen használják azt fel.

Fiatalok számára nyújtott lehetőség az oktatás és képzés területén az Erasmus+ program, amelyről részletesen az alábbi linken olvashat:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_hu

Kutatók számára az EU a 2021-2027 közötti időszakra kiemelt lehetőséget biztosít az Európai Horizont keretprogram formájába, amely a Horizont 2020 programot váltja.

Az Interreg Program

Az Interreg az Európai Unió egyik kulcsfontosságú eszköze, amely projektfinanszírozás révén támogatja a határokon átnyúló együttműködést. Célja a közös kihívások közös kezelése és közös megoldások megtalálása többek között olyan területeken, mint az egészség, a környezet, a kutatás, az oktatás, a közlekedés és a fenntartható energia.

Az Interreg kezdeményezés három alapvető, és egymástól elsősorban az együttműködési területében különböző formája:

  • Határmenti együttműködés: két, egyes esetekben három ország határmenti megyéi működnek együtt a határon átnyúló gazdasági és szociális kapcsolatok fejlesztése érdekében.
     
  • Transznacionális együttműködés: az országok feletti együttműködések létrejöttét támogatja, mégpedig az európai térség területi integrációjának elősegítése érdekében. Magyarország az Interreg Central Europe és az Interreg Danube transznacionális programokban vesz részt.
     
  • Interregionális együttműködés: Magyarország egész területéről részt vehetnek különböző szervezetek, a partnerek pedig Európa teljes területéről származhatnak. Cél a regionális fejlesztés és a kohézió stratégiájának, valamint eszközeinek fejlesztése egész Európát felölelő együttműködéseken keresztül.