A környezeti kármentesítésről - OKKP eredményei és feladatai

Az OKKP elért eredményei és a további feladatai

Az OKKP keretében kidolgozásra kerültek a szennyezett területek kezelésének jogi és műszaki szabályai, a nyilvántartási rendszere, a szennyezettség határértékei, a mérési- és a diagnosztikai módszerei, az alkalmazható kármentesítési technológiák, az egészségügyi és környezeti kockázatok számításának módszerei. A program végrehajtása során 35 ezer potenciálisan szennyezett objektum került felülvizsgálatra, és közelítőleg 600 területen történtek kármentesítési intézkedések az elmúlt közel két és fél évtizedben.

A költségvetési forrásokon túl az uniós források felhasználásával a 2010-2014 közötti időszakban 23 db ismert és már feltárt szennyezett területen történt eredményes kármentesítési beavatkozás a Környezeti és Energetikai Operatív Program finanszírozásával, összesen 39,3 Mrd Ft értékben.

A 2014-2020-as uniós programozási időszakban az állami vagyonkezelő szervezetek uniós támogatás felhasználására pályázhattak a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) hármas prioritásában, ahol 21,44 Mrd Ft került allokálásra a szennyezett területek állami felelősségi körbe sorolt kármentesítési intézkedéseinek ellátására (pl. Szekszárd Lőtéri-vízbázis kármentesítése, Esztergom-Strázsa hegy, Peremarton Vegyipari Vállalat által hátrahagyott környezeti károk felszámolása, stb.) Az önkormányzatok számára a Területi és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) kettes prioritása keretében 35,75 Mrd Ft állt rendelkezésre a városok belterületén hátrahagyott szennyezett és alulhasznosított barnamezős területek fejlesztésére.

Az OKKP Magyarország egyik legjelentősebb hosszú távú fejlesztési programja, amely az elmúlt évszázad intenzív iparosításából hátrahagyott környezeti károk országos felmérése, azonosítása és ütemezett felszámolása révén lehetőséget teremt a sérült, károsodott környezet újrahasznosításával további nemzetgazdasági fejlesztések megvalósítására, egyben a lakosság egészségének megóvására, a stratégiai jelentőségű víz- és talajkészletünk jó állapotának megőrzésére. A kármentesített területek új funkciók fejlesztésére alkalmas gazdasági és közjóléti értéket jelentenek. A barnamezős területfejlesztési célok egyúttal a talaj készletek védelmét a vizek állapotának javítását és megóvását szolgálják, ami hazánk ökoszisztéma szolgáltató képességének fenntartását is elősegíti.

OKKP alprogramok helyszínei

1. térkép: Az OKKP alprogramok helyszínei

Kármentesített területek megyék szerint

2. térkép: Kármentesítéssel érintett területek száma megyék szerint


Fontosabb jogszabályok és hasznos linkek