Fontosabb jogszabályok
- A környezeti kár felelősségi kérdéseit és a Kormány kármentesítéssel összefüggő feladatait a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény rögzítette.
- A kármentesítési eljárás szabályait és az OKKP feladatait a felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004.(VII. 21.) Korm. rendelet tartalmazza.
- A környezetminőségi határértékeket a földtani közeg és a felszín alatti víz szennyezéssel szembeni védelméhez szükséges határértékekről és a szennyezések méréséről szóló 6/2009. (IV. 14.) KvVM-EüM-FVM együttes rendelet tartalmazza.
- A kármentesítési tényfeltárás szűrővizsgálatával kapcsolatos szabályokat a 14/2005. (VI. 28.) KvVM rendelet tartalmazza.
- A szennyezett területekről és a kármentesítési feladatokról történő adatgyűjtés és nyilvántartás rendjéről a felszín alatti víz és a földtani közeg környezetvédelmi nyilvántartási rendszer (FAVI) adatszolgáltatásáról szóló 18/2007. (V. 10.) KvVM rendelet rögzítette a szabályokat.
Hasznos linkek
Általános linkek
FAVI-KÁRINFO: Kármentesítési adatszolgáltatások
OKKP – archív dokumentumok[12]
EU linkek
EUROPEAN SOIL PORTAL at Joint Research Centre
Az IMPEL-hálózat a 2020-as munkaprogramjának részeként a „Water & Land Remediation” című projekthez kapcsolódóan útmutatást ad a kármentesítési technológiák meghatározásaira és kulcsfontosságú lépéseire a kármentesítési technológiákhoz kapcsolódó műszaki eljárásokra összpontosítva. A projekt végső célja olyan dokumentumok elkészítése, amelyek elősegítik a megvalósítható kármentesítési technológiák vizsgálatához szükséges értékelés kritériumait, az alkalmazhatóság megértését, a helyszíni tesztek és a teljes körű alkalmazás során elvégzendő teendőket. A „Water & Land Remediation” című projekt további célja, hogy hozzájáruljon a talaj, földtani közeg és a felszín alatti vizek in situ és on-site helyszíni kármentesítési technológiáinak alkalmazásához, valamint az Európában széles körben alkalmazott, de közép- és hosszú távon nem fenntartható "Dig & Dump" (kitermeléses) és "Pump & Treat" (talajmosatási) technikák csökkentett alkalmazásához. A talaj és a víz természetes erőforrás, és amennyiben ez technikailag megvalósítható, akkor azt vissza kell nyerni, nem pedig elpazarolni.
Az Európai Bizottság Kutatás és fejlesztés Keretprogramja keretében létrejött programok
HOMBRE – Holistic Management of Brownfield Regeneration
NANOREM – Taking Nanotechnological Remediation Processes from Lab Scale to End User Applications for the Restoration of a Clean Environment
TIMBRE[20] – Tailored Improvement of Brownfield Regeneration in Europe
GREENLAND – Green Remediation Options
EUGRIS – Portal for soil and water management in Europe
EURODEMO+ – European network for demonstrating innovative remediation technologies
https://projects2014-2020.interregeurope.eu/tania/ - TANIA-projekt eredményeinek bemutatása
http://www.baranya.hu/tania-projekt - TANIA-projekt eredményeinek bemutatása
Hálózatok
EUFJE – European Forum of Judges for the Environment
ICCL – International Committee on Contaminated Land
IMPEL – European Union Network for the Implementation and Enforcement of Environmental Law
NICOLE – Network for Industrially Co-ordinated Sustainable Land Management in Europe
ReLASC– Latin-American Network on Contaminated Land
Eionet - European Environment Information and Observation Network