Hulladékgyűjtő udvarok

Hulladék képződésének megelőzése

Az uniós hulladékhierarchia vagy más néven hulladékpiramis azokat a módokat jeleníti meg, amelyek a legkíméletesebbek a környezet szempontjából. Fontos megértenünk, hogy a hulladékkezelés és a hulladékpolitika terén elsősorban a hulladékképződés megelőzését célzó intézkedésre kell helyezni a hangsúlyt. A megelőzés: az anyag vagy termék hulladékká válását megelőzően hozott olyan intézkedés, amely csökkenti

  • a hulladék mennyiségét, többek között a termékek újrahasználata vagy a termékek élettartamának meghosszabbítása révén,
  • a képződött hulladék környezetre és emberi egészségre gyakorolt káros hatásait, vagy
  • az anyagok és a termékek veszélyesanyag-tartalmát.

Az eddigi lineáris rendszerrel szemben felmerült a körforgásos gazdaságra való átállás igénye, amelyben a túlfogyasztás helyett a mérsékletesség és az újrahasználat, a nyersanyagok féktelen felhasználása helyett az újrafeldolgozott, másodnyersanyagból készült termékek kerülnek előtérbe.

Cél, hogy növeljük az erőforrás-hatékonyságot és csökkentsük a hulladék okozta környezeti ártalmakat.

Hulladékgyűjtő udvarok célja

A hulladékgyűjtő udvar: az egyes hulladékgazdálkodási létesítmények kialakításának és üzemeltetésének szabályairól szóló 246/2014. (IX. 29.) Korm. rendelet 1. mellékletben meghatározott hulladék átvételére és elszállításig történő tárolására szolgáló, közszolgáltató által üzemeltetett, felügyelettel biztosított telephely.

Az Országos Hulladékgazdálkodási Terv szerint a hulladékudvarok létrehozásának elsődleges célja a háztartásokban képződő, részben bizonyos típusú veszélyes hulladék átvétele és tárolása azok hasznosításra vagy ártalmatlanításra történő elszállításáig.  

A körforgásos gazdaságra történő átállás egyik fontos pillére a hulladékgazdálkodásban, hogy a hulladékgyűjtő udvarokban a funkciójában és/vagy anyagában hasznosítható, valamint a környezetre és emberi egészségre veszélyes anyagok szabályozott és biztonságos módon legyenek gyűjtve. Ez egyszerre szolgálja a természeti erőforrások kímélését, a hatékony gazdálkodást és a további környezetszennyezés megelőzését. 

Általánosságban leadható szinte minden elkülönítetten (szelektíven) gyűjthető háztartási hulladék és háztartási hulladékhoz hasonló hulladék:

  • műanyag- és fémhulladékok,
  • csomagolási hulladékok, 
  • elektromos és elektronikai hulladékok,
  • veszélyes hulladékok;
  • gépjárművekkel kapcsolatos hulladékok,
  • építési-bontási hulladékok,
  • lomhulladék,
  • egyéb települési hulladékok.

Ki és milyen feltételek mellett adhat le hulladékot?

A hulladékok hulladékgyűjtő udvarban történő leadása magánszemélyeknek bizonyos mennyiségi korlátig díjmentes. Fontos tudni, hogy országszerte a különböző hulladékgyűjtő udvarok eltérő típusú és mennyiségű hulladékot vesznek át.  Éppen ezért szükséges előzetesen a helyi közszolgáltatónál tájékozódni, hogy az adott hulladékgyűjtő udvar milyen feltételekkel fogad be hulladékot. A gyakorlatban sok esetben a díjmentességet feltételekhez kötik (pl. a fővárosi hulladékgyűjtő udvarok esetében ez csak a budapesti lakcímmel és az ugyanazon címre szóló hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj fizetést igazoló dokumentummal /csekkszelvény, átutalási igazolás, közös képviselői igazolás/ rendelkező magánszemélyekre vonatkozik).

Hulladék ABC (kivonat)

Anyagában történő hasznosítás: bármilyen hasznosítási művelet, így különösen az újrahasználatra való előkészítés, az újrafeldolgozás és a feltöltés, ide nem értve az energetikai hasznosítást, valamint a tüzelőanyagként vagy más módon energia előállítására felhasználandó anyagokká történő átalakítást.

Ártalmatlanítás: minden olyan kezelési művelet, amely nem hasznosítás; a művelet abban az esetben is ártalmatlanítás, ha az másodlagos jelleggel anyag- vagy energiakinyerést eredményez.

Biohulladék: a biológiailag lebomló, kerti vagy parkból származó hulladék, háztartásban, irodában, étteremben, nagykereskedelmi, étkeztetési, vendéglátóipari és kiskereskedelmi létesítményben képződő élelmiszer- és konyhai hulladék, valamint az élelmiszer-feldolgozó üzemekben képződő hasonló hulladék.

Biológiailag lebomló hulladék: minden szervesanyag-tartalmú hulladék, amely aerob vagy anaerob úton biológiailag lebomlik vagy lebontható, ideértve a biohulladékot is.

Elkülönített gyűjtés: olyan gyűjtés, amelynek során a hulladékáramot a hulladék fajtája és jellege – adott esetben típusa – szerint elkülönítik, lehetővé téve annak egyedi módon történő kezelését.

Elkülönítetten gyűjtött hulladék: olyan hulladék, amelyet fajta és jelleg – adott esetben típus – szerint a képződés helyén a vegyes hulladéktól, illetve más fajtájú, jellegű vagy típusú hulladéktól elkülönítve gyűjtenek.

Előkezelés: a hasznosítást vagy ártalmatlanítást megelőző előkészítő művelet.

Energetikai hasznosítás: hasznosítási művelet, amelynek során a hulladék energiatartalmát kinyerik, ideértve a biológiailag lebomló hulladékból történő energia-előállítást, valamint az olyan anyaggá történő feldolgozást, amelyet üzemanyagként, illetve tüzelőanyagként használnak fel.

Építési-bontási hulladék: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti építési tevékenységből származó hulladék.

Háztartási hulladék: a háztartásban, ideértve a lakó-, üdülő, vagy hétvégi házas ingatlanban, valamint a háztartásokhoz tartozó közös használatú helyiségekben képződő vegyes és elkülönítetten gyűjtött hulladék, amely magában foglalja a papír- és kartonpapír-, üveg-, fém- és műanyaghulladékot, biohulladékot, fa- és textilhulladékot, csomagolási hulladékot, elektromos és elektronikus berendezések hulladékait, elem- és akkumulátorhulladékot, továbbá a lomhulladékot, így különösen a matracokat és bútorokat.

Háztartási hulladékhoz hasonló hulladék: az a vegyes, illetve elkülönítetten gyűjtött hulladék, amely a háztartáson kívül képződik, és jellegében, összetételében a háztartási hulladékhoz hasonló, így különösen a kiskereskedelemből, közigazgatásból, oktatásból, egészségügyi szolgáltatásokból, szállásadásból, étkeztetésből, valamint egyéb hasonló szolgáltatásokból és tevékenységekből származó hulladék.

Hulladékgyűjtő pont: a hulladékgyűjtő sziget és a speciális gyűjtőhely.

Hulladékgyűjtő sziget: különböző fajtájú, hasznosításra alkalmas hulladék elkülönített gyűjtésére és a közszolgáltatónak történő átadására szolgáló, felügyelet nélküli, közterületen kialakított, folyamatosan a lakosság rendelkezésére álló hulladékgyűjtő pont, amelyre gyűjtőedényt telepítettek.

Hulladékgyűjtő udvar: kormányrendeletben (246/2014. (IX.29.) 1. melléklet) meghatározott hulladékok átvételére és az elszállításig elkülönített módon történő tárolásra szolgáló, felügyelettel biztosított gyűjtőhely.

Hulladéklerakó: a települési szilárd hulladék végleges elhelyezésére szolgáló, megfelelő természetes és műszaki védelemmel ellátott létesítmény.

Komposzt: a komposztálási eljárás végterméke, amely tápanyagtartalma révén a talaj termőképességének fokozására használható.

Komposztálás: nagy szervesanyag-tartalmú zöld- és biohulladék biológiai lebontással történő kezelése levegő jelenlétében (aerob folyamat) mikroorganizmusok segítségével.

Lomhulladék: az ingatlanhasználótól a közszolgáltató által a lomtalanítás során átvett olyan háztartási hulladék, amely a közszolgáltatás keretében rendszeresített gyűjtőedény méreteit meghaladja.

Települési hulladék: a háztartási és a háztartási hulladékhoz hasonló szilárd hulladék.

Újrafeldolgozás: olyan hasznosítási művelet, amelynek során a hulladékot termékké vagy anyaggá alakítják annak eredeti használati céljára, akár más célokra; ez magában foglalja a szerves anyagok feldolgozását, de nem tartalmazza az energetikai hasznosítást és az olyan anyaggá történő feldolgozást, amelyet feltöltési műveletek során használnak fel.

Újrahasználat: olyan művelet, amelynek révén a hulladéknak nem minősülő terméket vagy alkatrészét újrahasználják arra a célra, amelyre eredetileg szolgált.

Vegyes hulladék: a háztartási és a háztartási hulladékhoz hasonló hulladéknak az a különböző fajtájú és összetételű hulladékot tartalmazó része, amelyet az elkülönítetten gyűjtött hulladéktól eltérő külön gyűjtőedényben gyűjtenek.

Veszélyes hulladék: a 2012. évi CLXXXV. törvény szerint veszélyesnek minősül az a hulladék, amely a törvényben felsorolt tulajdonságok közül eggyel, vagy többel rendelkezik, és olyan koncentrációban van jelen, hogy az emberi, állati szervezetre, ill. a természeti környezetre károsító hatást fejt ki. Bizonyos frakciói (szárazelem, használt akkumulátor, elektronikai hulladékok) lakossági hulladékgyűjtő udvarokban is leadhatóak.

Zöldhulladék: lomb-, fa- és bokornyesedék, nyírt fű, gyom.