Hasznos információk

Területi hulladékgazdálkodási hatóságok elérhetőségei

kh_elerhetosegek.jpg

 

Hulladékhasznosítási engedély

Magyarországon hulladékok hasznosítását hulladékgazdálkodási engedély birtokában lehet végezni. A telephelyre vonatkozó engedélyt a területileg illetékes kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályához beadott kérelemmel lehet igényelni.

Hulladékhasznosítási engedélyre a hulladékok hulladék státuszának megszüntetéséhez van szükség, azaz amikor a feldolgozott hulladékból újra áru, termék vagy nyersanyag lesz. Amikor a hulladékkezelés során nem szűnik meg a hulladékstátusz, akkor előkezelésről beszélhetünk. Hulladékok hasznosítása során a szükség van az előállított termék minősítésére, tanúsítására, ezzel igazolva a létrehozott termék megfelelőségét, beépíthetőségét és egyéb tulajdonságait.

Hulladék hasznosítás lehet például:

  • Autóbontás
  • Bontott építőanyagok törése, rostálása
  • Fémek öntése, visszanyerése
  • Komposztálás
  • Műanyagok darálása

A hulladékhasznosítási engedélyt leggyakrabban telephelyre kérik meg, de előfordulhat ún. mobil hulladékkezelési engedély is, amelyet telephelyen kívülre adnak meg (vármegyei, vagy országos szinten). Ebben az esetben a hulladék hasznosítása a telephelyen kívül történik meg, ilyen lehet például az építési-bontási hulladékok helyszíni törése.

Telephelyen megvalósuló hulladék hasznosítás során a környezetvédelmi engedélyeztetést meg kell előzze a telepengedélyezési eljárás, valamint a hulladék hasznosítása mellett szükséges a (telephelyi) hulladékgyűjtési engedélyt is megkérni (ha a telephelyen külső forrásból is terveznek hulladék átvételt - akár saját hulladékot is).

A fenti tevékenységre vonatkozó kérelem a hulladékgazdálkodási tevékenységek nyilvántartásba vételéről, valamint hatósági engedélyezéséről szóló 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet) alapján 2 fő részből áll:

  • kérelem (alapadatok, tevékenység-, gépek-, telephely bemutatása, környezetvédelmi hatások részletezése a különböző környezeti elemekre: zaj, levegő, vizek, talaj, élővilág, hulladékképződés)
  • mellékletek (környezetvédelmi biztosítás, gépkönyvek, telepengedély)

Hulladékhasznosítás esetén, amennyiben a tevékenység volumene/kapacitása meghaladja a 10 tonna/napot, előzetes vizsgálati eljárás lefolytatása válik szükségessé, amelyet a telepengedélyezés és környezetvédelmi engedélyeztetés (hulladékgazdálkodás) előtt kell lefolytatni.

A hulladékhasznosítás engedélyezésének igazgatási szolgáltatási díja a környezetvédelmi és természetvédelmi hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 14/2015 (III.31.) FM rendelet (a továbbiakban: 14/2015 (III.31.) FM rendelet) értelmében 470.000 Ft nem veszélyes hulladékok és 705.000 Ft veszélyes hulladékok esetén, amelyet már az engedélykérelem benyújtása előtt át kell utalni. Veszélyes és nem veszélyes hulladékok együttes hasznosítási kérelme esetén egy engedélyt adnak ki, ezért a fenti díjak összeadódnak.

Az engedélykérelem beadásakor – a 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján – a kérelemhez szükséges csatolni a hulladékgazdálkodási szakértői jogosultságot igazoló dokumentumot is.

A hulladékgazdálkodási hatóság a kérelmet 55 nap alatt bírálja el. Az 55 nap alatt megkeresi az illetékes hatóságokat (Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Katasztrófavédelem vízügyi részlege), valamint hiánypótlást ír ki, amennyiben szükséges (maximum 15 napos határidővel).

A hiánypótlási határidő szűkössége, a kérelem bonyolultsága, valamint a szakértői engedély szükségessége miatt javasolható a hulladékgazdálkodási engedélykérelem szakértővel történő elkészíttetése.

Általános hulladékgazdálkodási követelmények

Útmutatás az európai uniós általános hulladékgazdálkodási követelmények kapcsán, valamint a hulladékgazdálkodásra vonatkozó általános tagállami követelmények.

Teendők

Az Európai Parlament és a Tanács hulladékokról és egyes irányelvek hatályon kívül helyezéséről szóló 2008/98/EK irányelve meghatározza a hulladékgazdálkodás alapvető követelményeit, mindenekelőtt a hulladékgazdálkodási műveleteket végző létesítmény vagy vállalkozás engedélyezésének, vagy nyilvántartásba vételének kötelezettségét. A magyar jogrendben a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (a továbbiakban: Ht.) határozza meg, hogy mely hulladékgazdálkodási tevékenységek azok, amelyek engedélykötelesek, továbbá a  hulladékgazdálkodási tevékenység bejelentésére és a nyilvántartásba vételére vonatkozó kötelezettségekre kötelezettek.

A hulladékgazdálkodási tevékenységekre irányuló engedélyezési, valamint nyilvántartásba vételi kérelmet a 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet alapján kell összeállítani. Az engedélyezési és nyilvántartásba vételi eljárás során be kell mutatni a 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendeletben kért nyilatkozatokat, igazolásokat és a tevékenység végzéséhez szükséges   eszközöket. A hulladékgazdálkodási engedély, valamint nyilvántartásba vétel, az engedély kiadásától, nyilvántartásba vételtől számított maximum 5 évig érvényes. A kérelmet elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül kell benyújtani a telephely szerinti területileg illetékes vármegyei kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya részére. A hivatalok elérhetőségei megtalálhatóak a kormányhivatalok weboldalán (https://kormanyhivatalok.hu/). Amennyiben a hulladékgazdálkodással kapcsolatos hatósági engedély megszerzése vagy a nyilvántartásba vétel iránti kérelem több területi hatóság (például amely vállalkozás egynél több vármegye közigazgatási területén belül vagy országosan végezné a hulladék gyűjtési, kereskedelmi, közvetítési illetve szállítási tevékenységét) illetékességi területére terjed ki, akkor az országos illetékességgel rendelkező Pest Vármegyei Kormányhivatal Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya jár el az adott ügyben. 

A hulladékgazdálkodási engedélyhez, valamint a nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységek esetén telephelyenként felügyeleti díjat kell fizetni.

A hulladékgazdálkodási engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezeteknek a hulladékkal kapcsolatosan nyilvántartást kell vezetniük, továbbá adatot kell szolgáltatniuk a hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségekről 309/2014. (XII. 11) Korm. rendeletben foglaltak szerint. Az éves adatszolgáltatást telephelyek szerint kell benyújtani az erre szolgáló elektronikus (Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer (a továbbiakban: OKIR) felületen keresztül.

Amely gazdálkodó szervezetek (a gyártó, a forgalmazó, a kereskedő, a közvetítő, a hulladékkezelő) csomagolási hulladékra vonatkozóan végzik a hulladékgazdálkodási tevékenységüket, azoknak nyilvántartást kell vezetniük a csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 442/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet rendelkezései alapján. A nyilvántartásnak a csomagolás létrehozására felhasznált csomagolószer jellegét, fajtáját és mennyiségét (kg), a visszavett, felhasznált, újrahasznált csomagolás anyagkategória szerinti mennyiségét (kg), az átvett és a gyűjtött csomagolási hulladék fajtáját, mennyiségét (kg), az alapanyagként, anyagában, energetikailag vagy egyéb módon hasznosított csomagolási hulladék fajtáját, mennyiségét (kg) kell tartalmaznia.

Az elem- és akkumulátorhulladékkal kapcsolatosan végzett hulladékgazdálkodási tevékenységekkel kapcsolatban a gyártónak és a közvetítőnek nyilvántartásba kell vetetnie magát és adatot kell szolgáltatnia az elem- és akkumulátorhulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 445/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet előírásai szerint.

A hulladékká vált gépjárművekkel kapcsolatban az országos hulladékgazdálkodási hatóság (Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály) a gyártót vagy a gyártó kötelezettségeit átvállaló közvetítő szervezetet nyilvántartásba veszi. Továbbá a gyártó, a forgalmazó, a bontó a hulladékká vált gépjármű adatszolgáltatásához szükséges adatokról a telephelyén naprakészen nyilvántartást kell vezetnie a hulladékká vált gépjárművekről szóló 369/2014 (XII.30) Korm. rendelet előírásai szerint.

Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékaival kapcsolatban a gyártó vagy meghatalmazott képviselője kérheti az elektromos és elektronikus berendezések gyártóinak nyilvántartásába vételét az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál az elektromos és elektronikus berendezésekkel kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 197/2014. (VIII. 1.) Korm. rendelet előírásai szerint.

Kötelezettségmulasztás

A hulladékgazdálkodási tevékenység csak érvényes engedély birtokában végezhető.

Az engedélyben foglaltaktól, illetve a nyilvántartásba vételtől eltérően végzett hulladékgazdálkodási tevékenység, valamint a hulladékgazdálkodási engedély, illetve nyilvántartásba vétel nélkül végzett tevékenység esetén hulladékgazdálkodási bírság szabható ki.

Határidők

A hatóságra vonatkozó határidők a következőek:

A hulladékgazdálkodási tevékenység nyilvántartásba vétele sommás döntés esetén 8 nap, teljes eljárásban 60 nap.

A hulladékgazdálkodási engedélyezési eljárás ügyintézési ideje a hulladékgazdálkodási engedélyezési eljárás a kérelem beérkezésétől számított 55 nap. Amennyiben a kérelem teljes, úgy a hatóság 8 nap alatt sommás eljárás keretében döntést hoz.     

Az ügyfél számára az alábbi határidők bírnak jelentőséggel:

Előfordulhat, hogy a benyújtott kérelemből az eljáró hatóság nem tudja teljes körűen megállapítani a döntéshozatalhoz szükséges körülményeket, tényeket. Ekkor a hatóság a kérelmezőt hiánypótlásra szólíthatja fel. Az igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére 8 nap, míg az egyéb dokumentumok pótlására 15 nap az irányadó határidő az eljáró hatóságok által. 

A nem veszélyes hulladék termelőknek, gyűjtőknek, kereskedőknek és kezelőknek minden év március 1. napjáig az előző évről kötelező adatot szolgáltatni az OKIR felületén keresztül.  A veszélyes hulladékok gyűjtésére, kereskedelmére és kezelésére, és nem veszélyes hulladékok hasznosítására vagy ártalmatlanítására vonatkozóan az adatszolgáltatást negyedévente, a tárgynegyedévet követő 30. napig kell megtenni.

Benyújtandó dokumentumok

Közvetítő és a kereskedő nyilvántartásba vétele:

A közvetítő és a kereskedő a nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a 439/2012. (XII. 29.) Korm. rendeletben 1. melléklet szerinti formanyomtatványt kitöltve  és a kitöltött formanyomtatvány   elektronikus úton történő benyújtásával tudja kérelmezni. A formanyomtatvány az országos hulladékgazdálkodási hatóság honlapján  elérhető. Továbbá elérhető egy, a hulladékgazdálkodási tevékenység nyilvántartásba vételéhez szükséges segédlet is.

A kérelmezőnek az előterjesztett kérelméhez a következőket kell mellékelni:

Igazolni kell a rendelkezésére álló pénzügyi eszközök, vagy azok garanciájának meglétét.

A korábbi hulladékgazdálkodási tevékenységével kapcsolatban nyilatkoznia kell, hogy a Büntető Törvénykönyvben meghatározott környezetkárosítás, természetkárosítás, hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűncselekmény elkövetése miatt a bíróság jogerősen megállapította-e a büntetőjogi felelősségét, továbbá eltiltás hatálya alatt áll-e hulladékgazdálkodási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól, valamint a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény szerinti kármentesítési kötelezettségét véglegesen megállapították-e, és a teljesítésre megállapított határidő lejártáig kötelezettségét teljesítette-e; és az általa folytatott korábbi tevékenység felszámolása után  a hátrahagyott hulladék kezeléséről költségvetési forrásból az államnak, a vármegyei vagy a települési önkormányzatnak kellett gondoskodnia. Az ügyfélnek nyilatkoznia kell arról, hogy a köztartozásmentes adózói adatbázisban szerepel-e. A környezetvédelmi biztosítás megkötését igazoló dokumentumot (biztosítási kötvény) meg kell küldeni.  

A gyűjtési, szállítási, közvetítési, kereskedelmi tevékenység engedélyezése

A gyűjtési, szállítási, közvetítési, kereskedelmi tevékenység végzésére vonatkozó hulladékgazdálkodási engedély iránti kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

  • A kérelmezőre vonatkozó adatokat, nevét, székhelyét és telephelyét, valamint statisztikai azonosító adatait: környezetvédelmi ügyfél jelét (KÜJ-azonosító), környezetvédelmi területi jelét (KTJ-azonosító), KSH-statisztikai számjelét, cégjegyzékszámát, adószámát, egyéni vállalkozó esetén, ha van, a vállalkozói igazolvány számát.
  • A tervezett hulladékgazdálkodási tevékenység megnevezését és annak részletes leírását. Továbbá a hulladékgazdálkodási tevékenység során (gyűjtés, szállítás, közvetítés, kereskedelem) bevonni kívánt hulladékok fajtáját, típusát, jellegét, mennyiségét.
  • A hulladékgazdálkodási tevékenység végzésével érintett terület megnevezését. (pl. Magyarország, Baranya Vármegye)
  • Igazolni kell a rendelkezésre álló pénzügyi eszközök meglétét.
  • Be kell mutatni a hulladékgazdálkodási tevékenység végzéséhez szükséges személyi, tárgyi és közegészségügyi feltételeket, az alkalmazni kívánt technológiát, eszközöket, járműveket, a járművek szállítási kapacitását. A hulladéktároló hely esetében annak műszaki és környezetvédelmi jellemzőit, azok állapotát, minőségét és felszereltségét igazoló dokumentumokat.
  • A kérelemnek tartalmazni kell a tevékenységgel érintett telephely címét, helyrajzi számát, műszaki és környezetvédelmi jellemzőit, állapotát, minőségét, felszereltségét, a szállítójárművek tárolási, tisztítási és karbantartási helyét, ha van üzemi gyűjtőhely, annak gyűjtési kapacitását, valamint a telepengedélyt vagy a telep létesítésének bejelentése számát.
  • A váratlan káreseményre vonatkozó elhárítási tervet is be kell mutatni (havária terv).
  • A környezetvédelmi biztosítás megkötését igazoló dokumentumot (biztosítási kötvény) meg kell küldeni.
  • A kérelmezőnek a környezetvédelmi megbízott foglalkoztatásáról szóló igazolást is meg kell küldeni (munkaszerződés; együttműködési megállapodás).
  • A gyűjtési szállítási tevékenység engedélyezése esetén a kérelemnek tartalmaznia kell a továbbiakban ezen műveleteket közvetlenül irányító vezető legalább középfokú környezetvédelmi szakirányú végzettségét vagy a környezetvédelmi megbízotti foglalkoztatását igazoló dokumentum másolatát.  
  • A korábbi hulladékgazdálkodási tevékenységével kapcsolatban nyilatkoznia kell, hogy a Büntető Törvénykönyvben meghatározott környezetkárosítást, természetkárosítást, hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen megállapította-e a büntetőjogi felelősségét, továbbá eltiltás hatálya alatt áll-e hulladékgazdálkodási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól, valamint a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény szerinti kármentesítési kötelezettségét véglegesen megállapították-e, és a teljesítésre megállapított határidő lejártáig kötelezettségét teljesítette-e; és az általa folytatott korábbi tevékenység felszámolása után  a hátrahagyott hulladék kezeléséről költségvetési forrásból az államnak, a vármegyei vagy a települési önkormányzatnak kellett gondoskodnia.
  • Igazolni kell, hogy nincs tartozása az állami, valamint az önkormányzati adóhatósággal szemben.
  • Amennyiben a kérelmező a hulladékot a telephelyén tárolja, akkor annak módjáról és a körülményeire vonatkozó információkat, adatokat be kell mutatnia.     

Az engedélyezéssel kapcsolatos segédlet megtalálható a Pest Vármegyei Kormányhivatal Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának weboldalán. 

Hulladékkezelés engedélyezése (A gyűjtési, szállítási, közvetítési, kereskedelmi tevékenység engedélyezése fejezetben leírtakon túl)

A kérelmező a telephelyén végzett kezelési tevékenységet engedélyező hulladékgazdálkodási hatóság megnevezését, a kezelési tevékenység pontos megnevezését, az engedély számát, amennyiben a kezelési tevékenység engedélyezése lezárult, valamennyi telephelyének címét és KTJ-azonosítóját, a kérelmező KÜJ-azonosítóját, és a telephelyeken végzett hulladékgazdálkodási tevékenység pontos megnevezését.

A végzett tevékenységgel érintett maximális hulladékmennyiség, szilárd és folyékony hulladék szállítása esetén a hulladékmennyiséget külön-külön is szükséges megadni.

Fizetési kötelezettség

A 14/2015. (III. 31.) FM rendelet alapján a hulladékgazdálkodási engedélyezés és a nyilvántartásba vételi eljárás lefolytatásáért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.  A 14/2015 (III.31.) FM rendelet 1. mellékletében megtalálhatóak az egyes hulladékgazdálkodással kapcsolatos   engedélyezési, nyilvántartásba vételi eljárások díjai.

Az igazgatási szolgáltatási díjat, a vármegyei kormányhivatal számlaszámára kell megfizetni, amelynél az engedélyezési eljárást kérelmezték. A vármegyei kormányhivatalok számlaszámai a 14/2015 (III.31.) FM rendelet 7. mellékletében megtalálhatóak.

Eljáró szerv

Az eljáró szerv a kérelmező telephelye (amennyiben nincs, akkor székhelye) szerint területileg illetékes hulladékgazdálkodási hatóság.

Amennyiben több területi hulladékgazdálkodási hatóság illetékességi területét érinti az eljárás, akkor az országos illetékességgel rendelkező Pest Vármegyei Kormányhivatal Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya az illetékes hatóság.

Felettes szerv/jogorvoslat

Amennyiben nem ért egyet a hatóság döntésével, akkor az ügyfél a kérelem tárgyában meghozott döntéssel szemben jogorvoslatot kérhet. Ehhez keresetlevelet kell benyújtani a területileg illetékes vármegyei (vagy a fővárosi) kormányhivatalhoz a döntés kézbesítésétől számított 30 napon belül (tehát attól a naptól, amelyen az ügyfél átvette a döntést tartalmazó dokumentumot vagy az jogszabály szerint kézbesítettnek minősül). A kormányhivatal ezt követően a keresetlevelet továbbítja az első fokon eljáró regionális illetékességgel rendelkező törvényszéknek, amely a közigazgatási pert első fokon lefolytatja. Az első fokon meghozott ítélettel szemben is kérhető jogorvoslat, a pert másodfokon a Kúria folytatja le.