Az öko-innovációról - pályázatok, díjak

Öko-innovációs pályázati lehetőségek

2014-2020-as uniós fejlesztési ciklusban több jelentősebb, öko-innovációt is támogató pályázati lehetőség emelhető ki, amelyek mindegyike igen népszerű forrásként volt jelen az elmúlt években. A két legjelentősebb pályázati forrás a LIFE (az EU Környezetvédelmi- és Éghajlatpolitikai finanszírozásai eszköze) és a HORIZON2020 (az EU Kutatási és Innovációs Keretprogramja). Ezeken felül megemlíthető még a COSME (kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése) vagy az ESIF (Európai Strukturális és Beruházási Alapok), de az INTERREG pályázatok is kínálnak innovációs lehetőségeket.

Hazai szinten az egyes Operatív Programok, elsősorban a GINOP és KEHOP programok támogatták az öko-innovációs elképzelések megvalósulását 2014-2020 között, de a hazai NKFI alap is meghatározó pályázati forrásként van jelen.

Az alábbi honlapon megtalálhatók a jelenleg nyitott, EU-s pályázati lehetőségek: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-search

A 2021-2027-es EU-s támogatási ciklusban a HORIZON2020 Horizon Europe kutatási és innovációs programként fut tovább. A Regionális Fejlesztési Alap és a Kohéziós Alap beruházásainak jelentős része az innovációra, a kisvállalkozások támogatására, a digitális technológiákra és az ipari modernizációra irányul majd a következő fejlesztési ciklusban is. A LIFE programok várhatóan továbbra is rendelkezésre fognak állni az öko-innovációs pályázatok finanszírozására. A hazai 2021-2027 közötti fejlesztési ciklus Operatív Programjai 2021. január végéig társadalmi egyeztetés alatt állnak. Az új ciklus első pályázati kiírásai várhatóan már 2021 első negyedévében megjelennek. A legnépszerűbb program, a GINOP neve várhatóan Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Programra módosul, a KEHOP-ból várhatóan Zöld Infrastruktúra és Klímavédelmi Operatív Program (ZIKOP) lesz.

A hazai pályázati lehetőségek böngészéséhez a következő hasznos linkek állnak rendelkezésre: https://www.palyazat.gov.hu/, valamint az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) pályázati honlapja, a https://nkfih.gov.hu/palyazoknak.


Az innovációs teljesítmények elismerése

Környezetvédelmi Innovációs Díj

Az Innovációs Nagydíj megalapításáról 1991-ben döntött a Magyar Innovációs Szövetség közgyűlése.

A díjat azok a társaságok kaphatják, amelyek a díjazást megelőző évben kiemelkedő fontosságú innovációt hajtottak végre, ezáltal növelve hasznukat. Az első díjazás kiírása 1993-ban történt – az 1992-es évre vonatkozóan –, és azóta minden évben kiírásra került. Az eddigi 28 felhívásra beküldött összesen 1275 pályaműből 1110 volt megvalósult, sikeres innováció, és ezek közül 219 kapott különböző innovációs díjat.

Díjazást az alábbi kategóriákban nyerhetnek el a pályázók:

  • Ipari Innovációs Díj;
  • Informatikai Innovációs Díj;
  • Agrár Innovációs Díj;
  • Környezetvédelmi Innovációs Díj;
  • Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának Innovációs Díja;
  • „Alapkutatástól a piacig” Innovációs Díj;
  • Startup Innovációs Díj;
  • Magyar Innovációs Nagydíj.

Az aktuális pályázati felhívások megtekinthetők a Magyar Innovációs Szövetség honlapján, ahol a jelentkezéshez szükséges információk is elérhetők.

Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíj

Az MTA által odaítélt pályadíj célja, hogy a tudomány eszközeivel segítse elő a helyi és a globális emberi környezet megóvását, a biológiai sokszínűség védelmét, valamint környezetbarát technológiák kifejlesztését és megvalósítását. A díjat minden évben három, 35 év alatti kutató kaphatja meg.

Környezet védelméért díj

A díjat a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) 2000-ben alapította azzal a céllal, hogy a Magyarország környezeti állapotának javításához hozzájáruló vállalatokat, magánszemélyeket és innovációkat díjazza.

A vállalkozói díj keretében olyan innovatív szolgáltatás vagy termék, eljárás, technológia, start-up kerül díjazásra, amelynek kifejlesztése és bevezetése jelentősen járul hozzá a körforgásos gazdaság kialakításához, a fenntartható fejlődéshez.

A díjról és díjazottakról bővebben a KSZGYSZ oldalán olvashat: https://kszgysz.hu/tevekenysegeink/dijak/a-kornyezet-vedelmeert-dij-2019